Jak dbać o wykładziny PCV?

Wykładziny PCV są popularnym rozwiązaniem stosowanym zarówno w budynkach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach, jak i domach prywatnych. By cieszyć się jak najdłużej ich pięknym wyglądem, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, jak skutecznie czyścić wykładziny, by nie zniszczyć ich powierzchni.

Wykładziny PCV wykonane są z polichlorku winylu, który jest odporny na urazy mechaniczne i różne substancje chemiczne. Wśród nich są wykładziny homogeniczne, mające jednolitą strukturę, oraz heterogeniczne, czyli wielowarstwowe.  Wykładziny PCV są estetyczne i praktyczne – wytrzymałe i jednocześnie łatwe w utrzymaniu.  Ważne jest jednak, by regularnie dbać o zachowanie ich czystości i nie dopuścić do utrwalenia się zabrudzeń. 

Podstawową czynnością, którą należy powtarzać przynajmniej raz na kilka dni (w zależności od intensywności użytkowania), jest czyszczenie na sucho za pomocą szczotki, odkurzacza lub mopa akrylowego. Dzięki temu można usunąć większość drobinek piasku i kurzu, które zalegając na  wykładzinie PCV, mogą uszkadzać jej powierzchnię. Czyszczenie na sucho nie jest jednak w stanie usunąć wszystkich rodzajów brudu, dlatego należy je również myć mopem lub specjalną maszyną (w przypadkach dużych nawierzchni). Do tego celu najlepiej użyć specjalnego płynu, który nabłyszczy powierzchnię oraz zabezpieczy ją, tworząc cienką warstwę ochronną. Dzięki temu brud nie będzie wnikał głęboko, tym samym będzie łatwy do usunięcia.

Jak przeprowadza się renowację wykładziny PCV?

Z biegiem czasu wykładzina PCV może lekko się zetrzeć, stracić swój blask i wyglądać nieco mniej estetycznie.  Skutecznym sposobem na renowację jest zeszlifowanie cienkiej warstwy zewnętrznej, a następnie zabezpieczenie jej specjalnym środkiem tworzącym warstwę ochronną. Najczęściej stosuje się polimery, preparaty z nanocząsteczkami krzemu i lakiery zabezpieczające, dzięki którym wykładzina dłużej zachowa piękny wygląd i będzie zużywać się dużo wolniej.