Jak wygląda montaż okładzin ściennych?

Wykładziny PCV są często stosowane na podłogach, jednak coraz częściej można je zobaczyć także na ścianach jako alternatywę dla płytek ceramicznych. Dzięki zaletom takim jak wytrzymałość, odporność na zarysowania, łatwość w utrzymaniu i estetyczny wygląd coraz częściej stosuje się je zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Szczególne zastosowanie znajdują w pomieszczeniach, gdzie jest dużo wilgoci lub ważne jest zachowanie wysokich standardów higienicznych, na przykład w hotelach, szpitalach, domach opieki. Czy wiesz, jak wygląda montaż okładzin ściennych?

Okładziny ścienne mogą być stosowane na podłożu betonowym pokrytym tynkiem cementowym lub gipsowym, na podłożu z otynkowanego betonu komórkowego, na płytach gipsowych lub blokach gipsowych. Musi ono być gładkie, suche i wolne od pęknięć. Płaskość podłoża i narożników oraz ich odchylenie od pionu musi się mieścić w normach, rury wystające ze ściany powinny być mocno osadzone. Przed montażem okładzin ściennych wygładza się nierówności masą szpachlową przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych, usuwa się kurz i zanieczyszczenia. W przypadku ścian porowatych nakłada się grunt, a jeśli kolor ściany mocno różni się od koloru okładziny, to wybiela się ją farbą gliceroftalową, aby zapobiec różnicom w odcieniach z powodu przezroczystości.

Jak Się Nakłada Okładzinę Na Ścianę?

Rolki należy przechowywać w pozycji pionowej w temperaturze co najmniej 15°C. Pasy odpowiedniej długości należy wyciąć z nich dzień wcześniej, rozwinąć i zostawić na noc w takiej pozycji na podłodze. Do montażu okładziny nie stosuje się klejów polichloroprenowych, które mogą powodować powstawanie odbarwień, a jedynie tych, które poleca producent. W trakcie pracy temperatura materiału, kleju i pomieszczenia nie może być niższa niż 15°C. Do rozprowadzenia kleju używa się wałka i pędzla. Okładzinę dociska się do podłoża za pomocą narzędzia, które pomoże usunąć pęcherzyki powietrza. Na końcu materiał wygładza się na od górnej do dolnej jego krawędzi.