Jak przygotować podłoże do położenia wykładzin lub paneli?

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia. To ona decyduje o charakterze przestrzeni i wpływa na jej ogólną funkcjonalność. Jednym ze sposobów na stworzenie estetycznej aranżacji jest wykorzystanie wykładziny lub paneli. Jednak jak przygotować powierzchnię na ich położenie?

Przygotowanie podłoża do zastosowania wykładziny lub paneli

Odpowiednio przygotowane podłoże decyduje o tym, czy wykładzina i panele podłogowe PCV będą prezentować się estetycznie i czy zachowają swój dobry wygląd na długi czas. Co więcej, starannie przygotowana podłoga wpływa na przyczepność zastosowanych materiałów.

Wszelkie działania przygotowawcze mają na celu stworzenie równej, gładkiej, niepylącej i wytrzymałej powierzchni gotowej na dalsze procedury.

Najważniejsze kroki, które należy podjąć to m.in.:

  • usunięcie starych posadzek,
  • wygładzanie podłoża przy zastosowaniu mas samopoziomujących lub mas szpachlowych,
  • osuszanie pomieszczeń i podłoży oraz naprawa ewentualnych pęknięć,
  • wykonanie dylatacji konstrukcyjnych i technologicznych,
  • szlifowanie, frezowanie podkładów.

Oczywiście wszystkie te działania są prostsze w przypadku nowych obiektów. W przypadku starszych budynków przygotowanie podłoża jest nieco bardziej wymagające.

Jak prawidłowo położyć panele lub wykładzinę?

Ważnym etapem przygotowania podłoża do położenia panelu lub wykładziny jest usunięcie spękań i uszkodzeń. Można to zrobić na kilka sposobów w zależności od wielkości i rodzaju uszkodzeń. Np. jeśli pęknięcie jest ustabilizowane warto skleić je z wykorzystaniem konstrukcyjnej żywicy epoksydowej, a gdy cała powierzchnia jest spękana, polecane jest całościowe wzmocnienie jej laminatem.

Inne ważne kroki to gruntowanie podłoża, a także dobór odpowiedniego produktu samopoziomującego.