Jak układać płytki dywanowe?

Nowoczesne wnętrza bazują na wysokiej jakości materiałach, które występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Chodzi bowiem o to, żeby gotowa aranżacja była dopasowana do naszych indywidualnych oczekiwań i gustów. Jedną z ciekawych propozycji, którą warto wykorzystać, są tzw. płytki dywanowe. Czym się one charakteryzują? I jak się je układa? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Płytki dywanowe – co warto wiedzieć?

Płytki dywanowe występują w naprawdę szerokiej palecie barw i struktur, dzięki czemu pozwalają na stworzenie ciekawych wzorów. Mają także inne zalety, takie jak pochłanianie dźwięków, możliwość zastosowania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, a także doskonała estetyka.

Płytki dywanowe mogą być wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Są idealnym połączeniem estetyki i funkcjonalności.

Jak układać płytki dywanowe?

W jaki sposób układane są płytki dywanowe? Pierwszym etapem jest zgromadzenie niezbędnych elementów i odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnia powinna być sucha, czysta i pozbawiona kurzu.

Cenne informacje dotyczące sposobu układania płytek dywanowych znajdziemy na opakowaniu produktu. Widnieje tam m.in. numer partii, kolor oraz strzałki, które pokazują kierunek układania poszczególnych elementów. Warto dodać, że płytki dywanowe można układać na kilka sposobów: jednokierunkowo, w szachownicę, w tzw. układ ciosany, a także w układ “co pół płytki”.

Warto także pamiętać, że:

  • ułożone płytki dywanowe należy zabezpieczyć przed chodzeniem i ustawianiem ciężkich mebli przez dwadzieścia cztery godziny,
  • temperatura pomieszczenia w trakcie instalacji powinna wynosić minimum 18°C, 
  • ważna jest również wilgotność, która powinna wynosić maksimum 65%.