Jaka wykładzina do pomieszczeń o bardzo dużym natężeniu ruchu?

Współczesne wykładziny podłogowe zachwycają bogactwem kolorów i wzorów. Niezwykle ważne jest jednak, by dobrać ich parametry funkcjonalne do miejsca, w którym mają być położone. Poniżej podpowiadamy, jakie wykładziny wybrać do miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Wybierając wykładzinę, większość osób w pierwszej chwili zwraca uwagę na jej nawierzchnię. Wykładziny jednak mogą składać się z kilku warstw (wykładziny heterogeniczne) i nawet te podobnie wyglądające mogą różnić się znacząco swoimi właściwościami. Są wśród nich produkty wykonane z materiałów wodoodpornych, antybakteryjnych i wielu innych. Większość wykładzin stanowi dobrą izolację cieplną i akustyczną, jednak nie wszystkie są tak samo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, co ma szczególne znaczenie, jeśli szukasz wykładziny do miejsca o dużym natężeniu ruchu.

Wykładziny homogeniczne (zbudowane z jednej warstwy) są zwykle zrobione z PCV, LVT, polipropylenu, poliamidu lub z materiałów naturalnych takich jak plecionka z wełny czy włókien kokosowych. Wszystkie delikatne, naturalne materiały polecane są raczej do użytku domowego. Natomiast tam, gdzie przebywa wiele osób i często wchodzi ktoś z zewnątrz, potrzebna jest wykładzina wytrzymała i odporna na wilgoć, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie częste jej czyszczenie. Najlepsza będzie więc mocna wykładzina ze sztucznego tworzywa. 

Zalety wykładzin PCV

Do obiektów użyteczności publicznej najczęściej wybierane są wykładziny PCV, dostępne w wielu kolorach. Są one bardzo wytrzymałe, odporne na urazy mechaniczne i różne związki chemiczne. Poza tym odznaczają się wodoodpornością i antypoślizgowością. To sprawia, że są bezpieczne i łatwe do oczyszczenia. Ich niewielka waga sprawia, że łatwo się je rozkłada nawet na dużych powierzchniach. W zależności od specyfiki miejsca przeznaczenia możesz wybrać specjalną wykładzinę antyelektrostatyczną (polecaną szczególnie do serwerowni, pracowni diagnostycznych itp.) lub dźwiękochłonną (studia nagrań, sale koncertowe).